RSS2.0
دسته بندی غذاها
لينك به اين صفحهآمار سايت
آموزش غذا
يكشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۰
پلوی ساده برای بالای 100 نفر

این روزها رستورانها کار افراد را ساده کردند؛کافی است فقط سفارش غذای موردنظر را به رستوران بدهید و به تعداد لازم ظروف یکبار مصرف پر از غذا تحویل بگیرید.ولی با تمام این تفاسیر اگر شرایط شما برای پخت وپز در خانه مساعد است یا برای ایام سوگواری محرم و صفر نذر کردید خودتان پخت غذا را تقبل کنید و آشپز هم نیاورید.اصلاً قرار نیست کار عجیب و غریبی انجام دهید؛اگر به روش پخت و نکته هایی که به شما ارائه خواهد شد مو به مو عمل کنید مطمئن باشید غذای دست پخت شما می تواند از دست پخت آشپزهای حرفه ای و حتی رستوران ها هم بهتر باشد.

پلوی ساده برای بالای 100 نفر

پختن پلو یا همان برنج ساده آن هم در مقیاس زیاد چندان هم که فکر میکنید کار سختی نیست. برای آنکه پلوی نذری تان خوش طعم و عطر بوده و خوب قد بکشد. هم باید در انتخاب برنج دقت کنید و هم در پخت آن.

1-    برنج را بعد از پاک کردن بشویید و خیس کنید.

برنج را آنقدر بشویید تا آب آن کاملاً شفاف شود.برای خیس کردن برنج از قدیم رسم بر این بوده است از سنگ نمک استفاده می کردند.آنها معتقد بودند این کار 2 مزیت دارد؛هم برنج سفیدتر می شود هم بیشتر قد می کشد. ولی اگر سنگ نمک نداشتید از نمک کوبیده شده استفاده کنید برای هر 2 تا 3 پیمانه برنج یک قاشق سوپخوری نمک کافی است.

بهتر است سنگ نمک را در کیسه ای پارچه ای قرارداده و داخل برنج بگذارید تا اگر احیاناً لا به لای بافت سنگ،شن و ماسه ای وجود دارد داخل کیسه بماند.

2-    آب برنج را در یک دیگ بزرگ بگذارید به جوش بیاید.

دیگی که قرار است برنج در آن بجوشد باید متناسب با مقدارر برنج باشد تا برنج راحت جوشیده و قد بکشد در غیر این صورت اگر جای برنج کم باشد مانع قد کشیدن آن میشود.

دیگ را تا نیمه پر آب کنید تا جایی هم برای اضافه کردن و جوشیدن برنج در آب وجود داشته باشد. حجم آب باید دست کم چهار برابر حجم برنج باشد.

3-    در فاصله جوشیدن آب،دیگ بزرگ دیگری آماده کرده و مقداری روغن داخل آن بریزید. ته دیگ را هم با نان یا برگ کاهو بپوشانید و آماده بگذارید.

4-    وقتی آب به جوش آمد آب برنج خیس خورده را خالی کرده و برنج را آرام داخل آب در حال جوش بریزید به ازای هر یک کیلو گرم برنج 3 قاشق سوپخوری سرکه (هرنوع در دسترس) یا آبلیمو یا آب نارنج هم بریزید. در این مرحله باید شعله زیاد باشد تا بعد از یکی دو دقیقه برنج شروع به قل زدن کند. حالا توی دیگ برنج در حال قل زدن یک پیمانه روغن هم بریزید.

ترشی سرکه، آبلیمو یا نارنج باعث میشود برنج سفیدتر شده و از وارفتن آن هم  جلوگیری شود.اگر موقع اضافه کردن برنج به آبجوش ،شعله کم باشد برنج وا می رود.با اضافه کردن روغن به برنج دیگر خیالتان راحت باشد که دانه های برنج به هم نمی چسبند.

5-    وقتی برنج آماده آبکش کردن شد با توجه به اینکه بلند کردن دیگ بزرگ امکان پذیر نیست چند آبکش بزرگ را کنار دیگ برنج آماده بگذارید و با آب گردن هر بار مقداری برنج را بردارید و داخل آبکش ها بریزید و روی آنها آب نیمه ولرم بریزید. پس از آب ریختن روی برنج ، آبکش را تکان دهید تا برنج زیر  و رو شود.

هرگز روی برنج آبکش شده آب سرد نریزید چون به برنج داغ شوک وارد کرده و قد آن را کوتاه میکند.

هنگامی که جوش برنج کافی بودد می توانید زیر اجاق را خاموش کنید و یک پارچ آب سرد در دیگ بریزید تا از جوش بیفتد و شما بتوانید با آب گردون برنج را در آبکش ها بریزد.این کار را باید با سرعت انجام دهید تا به اصطلاح برنج دو هوا نشود.

برای اینکه بدانید موقع آبکش کردن برنج دقیقاً چه زمانی است.به دو نکته توجه کنید؛یکی آنکه هنگامی که دانه های برنج روی آب آمد، دوم اینکه اگر برنج را بین دو انگشت فشار دهید نه سفت باشد نه نرم زمان آبکش کردن رسیده است. معمولاً این زمان حدود 10 دقیقه است.

با توجه به اینکه تمام برنج داخل دیگ را نمی شود به یکباره به آبکش منتقل کرد برنج را زنده تر بردارید.

6-    حالا نوبت به انتقال برنج آبکش شده به دیگ آماده شده است.برای اینکار آبکش ها را اگر بزرگ بود دونفری بلند کرده و برنج را در قابلمه بریزید.

قبل از ریختن برنج چند بار با دست کنار آبکش ضربه بزنید تا دانه های برنج از هم باز شود.

برنج را پیش از ریختن در قابلمه بچشید اگر احساس کردید نمک آن زیاد است روی آن مقداری آب سرد بریزید تا نمک آن شسته شود.برنج را به صورت کوه یا مخروطس در قابلمه بریزید.

توجه داشته باشید یک سوم حجم دیگ باید خالی بماند چون بخار،فضای کافی برای گردش داخل دیگ داشته باشید.

7-    بعد از اینکه برنج را در قابلمه ریختید با فرو کردن دسته کفگیر چند سوراخ در برنج ایجاد کنید که باعث شود بخار داخل برنج حرکت کند.

سپس برنج را روی اجاق بگذارید و آب و روغن را روی آن بریزید برای هر یک کیلو گرم برنج، سه چهارم پیمانه آب و یک چهارم پیمانه روغن نیاز است.این مخلوط را روی اجاق داغ کنید و همراه با یکگ قاشق سوپ خوری گلاب روی همه جای برنج بریزید وقتی پلو را روی اجاق می گذارید باید شعله کم باشد.

آب روغن را در دو مرحله بریزید: یکی ابتدای ریختن برنج در دیگ و باقی مانده را هنگامی که صدای پریدن قطرات آب را شنیدیم و بخار برنج بلند شد که همزمان دم کم کردن فرا رسیده است.

در ضمن برای دم کردن برنج به مقدار زیاد دیگر به دم کنی لازم نیست. در این روش معمولاً دو راهکار وجود دارد یکی آنکه یک تکه پارچه بلند را پیچانده و به صورت لوله ای در می آورند و دور لبه دیگ گذاشته و یک سینی بزرگ هم روی آن می گذارند.

روش دیگر آن است که با مخلوط کردن مقداری آب و آرد خمیری درست کنید و دور سینی روی بچسبانید.البته استفاده از پارچه راحت تر میباشد.

بعضی ها به جای پارچه و خمیر از از روزنامه خیس استفاده میکنند که اصلاً بهداشتی نیست.چون سرب حاصل از چاپ روزنامه به برنج منتقل میشود.

8-    حالا تمام سطح روی سینی را با ذغال گرفته (سرخ شده) پر کنید.توجه داشته باشید حرارت شعله حاصل از ذغال باید مثل حرارت شعله زیر دیگ باشد. در واقع شما فضای فر را برای دم کشیدن برنج فراهم می کنید

برای امتحان دم کشیدن برنج کافی است دستتان را خیس کنید و به دیواره بدنه دیگ بزنید اگر صدای جیز کردن شنیدید پلو آماده است.

9-    وقتی از دم کشیدن برنج مطمئن شدید کفگیر بزرگی بردارید و کنار دستتان هم یک قابلمه پر از بگذارید حالا دیگ را از روی اجاق بردارید و روی زمین بگذارید و شروع به کشیدن کنید.

قبل از اینکه دیگ را روی زمین بگذارید زمین روی زمین آب بپاشید این کار باعث میشود ته دیگ برنج راحت ور آید.

برای راحت جدا شدن ته دیگ راهکار دیگر، ریختن روغن خیلی داغ ( در حال جز جز کردن) روی برنج است.با این کار دیگر مطمئن باشید هم ته دیگ خوب در می آید هم برنج تا آخر دیگ به هم نمیچسبد.

موقع کشیدن برنج هر بار کفگیر را داخل آب کرده بعد برنج را بکشید. در ضمن دیگ را به کمک دیگران کج کنید تا کشیدن برنج راحتتر باشد.بعضی ها به جای کفگیر از بشقاب کوچک استفاده می کنند. برای اینکه ته دیگ برنج خوب در آید باید دست کم یک ساعت و نیم دیگ روی شعله ملایم اجاق باشد.

 

 


***********************************************************************


برای نابینا الماس و شیشه یکی است
پس اگر کسی ارزش تو را ندانست
تو بی ارزش نیستی او نابینا ستنظرات شما:


بالا

بهار :


سلام، ممنون از توضيحاتتون، فقط كاش ميفرمودين كه براي 100 نفر چه مقدار برنج لازمه ؟
ماه جبین :

15 کیلوگرم برنج

بالا

مرجان :


بی نهایت ممنون از توضیحات خوب و دقیقتون
ماه جبین :

بالا

حامد :


لطف کنید بفرمایید منظور از یک پیمانه یعنی چقدر پیمانه چقدره
ماه جبین :

تو این قسمت میتونید اندازه ها رو مطالعه فرمایید : http://mahjabin.net/news.php?id=131&t=%D9%87%D9%85%D9%87-%D9%81%D9%88%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%BE%D8%B2%DB%8C!

بالا

ستاره :


بابت آموز پخت برنج ممنون.1 سوال داشتم اگر همین پلو رو بخواییم برای 100 نفر برای رستوران آماده کنیم به چه صورته؟
ماه جبین :

از همین دستور استفاده نمایید

بالا

ليلا :


سلام و تشکر از مطالب بسيار خوبتون.
ماه جبین :

ممنونم

بالا

Mehrzad :


Biiiiii nahayat az lotfetoon mamnoon. Besiyar ali bood.
ماه جبین :

خواهش میکنم

بالا

soheila :


سلام ماه جبین جان خوبی ممنون از دستورات خوبت بعضی ا روها سایت برام با نمیشه
ماه جبین :

سلام سهیلا جون، حتماً بررسی میکنم ببینم مشکل از کجاست عزیزم لطف میکنی هر وقت وارد نشدی به من از طریق ایمیل یا وبلاگم اطلاع بدی ببینم مشکل از کجاست...

ثبت نظر:
بالا

© ماه جبین

Site by CodeNegar group